03.03.03 و فخرفروشی با اعداد لاکچری

03.03.03 و فخرفروشی با اعداد لاکچری

به گزارش خبرگزاری سیپکس، موکول کردن کارها و اتفاقات مهم زندگی به تاریخ های رُند به رسم نانوشته این روزها تبدیل شده است. رسمی که گاهی پافشاری بر انجام آن می تواند عوارض جبران ناپذیری مانند تولد نوزادان ناقص الخلقه را به دنبال داشته باشد.

هرچند باتوجه به اطلاع رسانی ها و فرهنگسازی های صورت گرفته در سالیان اخیر از خیل طرفداران تولدهای تقویمی تا حدی کاسته شده است، اما همچنان تمایل به انجام کارهای مهم دیگر زندگی در تاریخ های رند از بین نرفته است. اما این میل به رُند بودن تاریخ های مهم زندگی از کجا می آید؟

دکتر محمد رحیمی – جامعه شناس و استاد دانشگاه، درباره تمایل افراد به ارجاع اتفاقات مهم زندگی خود مانند ازدواج، زایمان و…به تاریخ های رُند به سیپکس، گفت: تخیل جامعه شناسی می گوید انتخاب ها و تصمیمات مهم افراد در زندگی روزمره از ارزش ها و سرمایه اجتماعی و فرهنگی آنها ناشی می شود. افرادی که تاریخ های رند برای آنها مهم است، دارای ارزش های سطحی و برخودار از سرمایه اجتماعی – فرهنگی پایین هستند. این افراد کمتر کتاب می خوانند، در محافل علمی، ادبی و هنری حضور پیدا نمی کنند، مصرف فرهنگی پایینی دارند و بیش تر تمایل دارند از طریق نمادهای منزلتی همچون خودروی لاکچری، ویلای لاکچری، کالاهای لاکچری خود از دیگران متمایز کنند.

وی افزود: به اعتقاد بنده سبک زندگی این افراد در شرایط بیمارگونه و به هم ریختگی اجتماعی شکل گرفته است که نیازمند آسیب شناسی است. آنچه که باید به آن توجه کنیم این است که ارزش های افراد در خلاء شکل نمی گیرد، بلکه محصول جامعه و شرایط اجتماعیِ زیست جهان آنهاست. شرایط اجتماعی که افراد در آن زیست می کنند انتخاب ها و تصمیمات آن ها را تعیین می کند.

رحیمی تاکید کرد: زمانی که در جامعه ارزش های مادی در اولویت باشد و ارزش های غیرمادی مورد توجه قرار نگیرد، افراد به سمت معیارهای مادی تفاخر همچون تاریخ های لاکچری می روند. به عنوان مثال زمانی که افرادی که کارهای هنری، علمی و ادبی انجام می دهند در جامعه دیده نمی شوند و در حاشیه هستند و بلاعکس افرادی که دارای پنت هاوس لاکچری و خودروهای لاکچری و … هستند بیش تر مورد توجه هستند، افراد به دنبال این ارزش ها می روند.

او درباره نقش فرهنگ و جامعه در بروز چنین پدیده ای، توضیح داد: ما غالباً تصور می کنیم این یک مساله ذهنی و روانشناختی است و به دنبال ریشه های روانی این پدیده هستیم؛ در حالیکه این جامعه و فرهنگ است که انسان ها و سبک زندگی شان را شکل و جهت می دهد. رفتارهای بهنجار و نابهنجار ناشی از زمینه های فرهنگی و شرایط اجتماعی است که افراد در آن زیست می کنند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه جامعه پذیری یا اجتماعی شدن مقوله مهمی در فرآیند شکل گیری ارزش ها و نگرش های افراد است، بیان کرد: به اعتقاد بنده ما در نهادهای اجتماعی چون خانواده، نظام آموزشی، رسانه ها و … درست اجتماعی نشده ایم و الگوی زیست بهنجار را فرا نگرفته ایم. اجتماعی شدن فرآیندی است که شیوه های زندگی در جامعه را به انسان می آموزد، به او شخصیت می دهد و انتخاب ها و کنش های او را تحت تاثیر قرار می دهد.

او ادامه داد: قطعا اگر مادرانی که در بیمارستان های اکثرا خصوصی برای زایمان صف می کشند، فرآیند اجتماعی شدن را درست طی کنند، از نتایج این زایمان ها و به دنیا آمدن نوزادان نارس آگاه شوند، هیچگاه جان نوزاد خود را فقط به خاطر یک تاریخ در شناسنامه به خطر نمی اندازند و با عدم دخالت در زمان زایمان، اجازه می دهند جنین رشد طبیعی خود را طی کند.

این جامعه شناس با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی نقش مهمی در کاهش رفتارهای نابهنجار دارد، گفت: افراد از طریق آموزش، اجتماعی می شوند و رفتارهای غلط از طریق آموزش غلط در افراد نهادینه می شود. به اعتقاد بنده یکی از دلایل گرایش افراد به تاریخ های رند این است که این سبک زندگی بیش تر در رسانه های اجتماعی بویژه شبکه های اجتماعی مجازی اشاعه داده می شود. زمانیکه در این رسانه های مجازی، جشن های لاکچری در تاریخ های لاکچری، زایمان ها در اتاق عمل ها و تاریخ های لاکچری وایرال می شود و بازیدد میلیونی پیدا می کند، افراد به این الگوهای عمل گرایش پیدا می کنند تا مورد توجه قرار گیرند. بنابراین هر چقدر بتوانیم از طریق رسانه ها به افراد الگوهای زیست بهنجار را آموزش دهیم، می توانیم امیدوار به کم رنگ شدن این قبیل رفتاها باشیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا آدم ها به دنبال این هستند که با استفاده از اعداد، معنا و مفهوم مضاعفی به اتفاقات بدهند؟، بیان کرد: تری ایگلتون در کتاب «معنای زندگی» معتقد است در این دنیا نیازمند یافتن معانی مشترک هستیم. یافتن معنایی برای زندگی، شاید مهم ترین کاری باشد که هر انسانی در طول عمرش می تواند انجام دهد. یکی از دلایلی که تاریخ های رند نظیر تاریخ تولد رند، تاریخ عقد و عروسی رند و یا حتی شماره موبایل رند، شماره پلاک رند و … برای انسان ها تبدیل به ارزش شده این است که معنای زندگی در نگاه و تفسیر انسان جامعه مدرن دچار تغییرات شگرفی شده است.

رحیمی ادامه داد: منظور از معنای زندگی این است که افراد چه تفسیری از زندگی دارند و چگونه با آن مواجه می شوند. به نظر می رسد انسان مدرن به جای پرداختن به معنای زندگی، از احساس بی معنایی به چیزهای دیگری مانند تاریخ های رند پناه می برد. اما بدترین وضعیت در جریان تغییرات اجتماعی برای یک جامعه، وضعیت گذار است. گذار از سنت به مدرنیته مسایل خاص خودش را دارد. افراد از یک سو پیوندهای سنتی خود را دارند و از سوی دیگر با تحولات مدرنیته مواجه هستند. در این تناقض اجتماعی با تغییرات ارزشی مواجه می شویم و یک سری از ارزش های اجتماعی جدیدی پدیدار می شوند. در این مرحله (وضعیت گذار) جامعه پذیری ضرورت دارد. افراد باید در نهادهای آموزشی یاد بگیرند، چگونه با چالش ها مواجه شوند، چگونه سبک زندگی خود را مدیریت و به درک صحیحی از معنای زندگی برسند.

5757

03.03.03 و فخرفروشی با اعداد لاکچری

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "03.03.03 و فخرفروشی با اعداد لاکچری" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "03.03.03 و فخرفروشی با اعداد لاکچری"، کلیک کنید.